Konkurs!

135x167-zycieSpoleczenstwo1.png

Każdy kij ma dwa końce

18.03.15 (środa)

Jakiś czas temu klasę 3c opanowała nowa mania: budowa szałasu zdetronizowała kopanie w ziemi i oto całe stadko dzieci spędza dnie na poszukiwaniu patyków i mizernych próbach formowania z nich lokalu mieszkalnego.

Spoglądałam na to z lekką pobłażliwością, gdyż na naszym podwóreczku absolutnie nie ma tylu patyków, by zbudować z nich cokolwiek (chyba, że dla krasnoludków), aż tu raptem dwa tygodnie temu na podwóreczku rozległ się ryk szczęścia Tośki:

- Proszę Pani! Bóg nam zesłał drewno!

I rzeczywiście, Bóg zesłał wielką stertę porządnych gałęzi. Niestety, chwilę potem zesłał też grad, więc tłum dzieciaków pląsający wśród badyli musiałam ściągnąć do szkoły. Dziatwa była jednak w takiej rozpaczy, że zgodziłam się na 10 min. oczekiwania w szatni. Jeśli ulewa się skończy, to wyjdziemy. Franek padł więc na kolana i zaczął się modlić o pogodę do wspomnianego wyżej Boga. Bóg powiedział: „Nie”. Jednak już następnego dnia budowa szałasu z cudownie pozyskanego drewna ruszyła pełną parą.

Niestety, pomysł spodobał się też innym klasom i nadeszły dla mnie dni tortur: „Oni nam zabrali patyki.” „Ten patyk był mój, poznaję po kształcie.” „Hej, to nasze gałęzie.” „Proszę pani, oni tam zrywają z drzewa, a nie wolno!” „2b nam zepsuuuułaaa!!!” itd.

Cały czas spędzany na dworze wykorzystywałam na budowę (harcerki przydają się w szkołach publicznych), szukanie odpowiednich patyków pośród wielkich gałęzi oraz rozwiązywanie nieskończonej listy zażaleń. Niestety, zdarzyło się, że naprawdę ktoś nam popsuł cały ten szałas… Histerii i wrzasku nie da się opisać. Musiałam wejść na szczyty umiejętności mediacyjnych oraz detektywistycznych, bo albo sama wykryje i ukażę sprawców, albo Mania z Kacprem ich zatłuką.

Wśród apokalipsy absolutnym bohaterem stał się Rysio, który do płaczącej, krzyczącej i kopiącej drzewa Mani, przemawiał spokojnie:
- Maniu, odbudujemy. Źle się stało, ale odbudujemy.
- NIE!!! Nienawidzę ich!!! – odpowiadała Mania – Nigdy tego nie odbudujemy!!!
- Jak powiesz sobie, że nie odbudujesz, to nie odbudujesz. Ale jak uwierzysz, że odbudujesz, to się uda.

Dałam mu punkty za wzorowe przeżywanie trudnych emocji! Akurat taki tydzień mieliśmy…

Pierwsze śledztwo zakończyło się niejakim sukcesem. Sprawcy przeprosili. Nauczyciele ustalili świetne zasady postępowania z cudzymi szałasami i patykami, które w nich się znajdują. Klasa 3c zaś zrobiła piękne ogłoszenia, że prosimy nie niszczyć szałasu i że „UWAGA! Zły pies!” (Hm… o kogo może chodzić?).

Po kilku dniach czerwone kartki odstraszające intruzów wlały już w serca 3c otuchę na tyle, że odbudowa szałasu zaczęła przynosić pewne skutki. Tosia i Mania ramię w ramię z resztą dzieci budowały, wyplatały i ozdabiały zaciekle, aż przednia ściana wyglądała naprawdę porządnie. To był taki dzień, że nikt się nie pokłócił, a najwięksi wrogowie pracowali razem i byli z tego zadowoleni.

Balsam wylał się też na moje zbolałe serce młodego pedagoga:

Tosia: Rysiek, miałeś rację. Jak się uwierzy, to może się udać.
Mania: Tak! Uwierzyłyśmy, że damy rade odbudować ten szałas i się udaje. Hurra!

Kurcze, naprawdę byłam z nich dumna!

A dziś dozorcy rozwalili wszystkie szałasy i ułożyli drewno w wielką stertę tam, gdzie było. Pani kierownik administracyjna kazała. I wiecie co? Nie rozumiem tego.

6c komentarze/y do Każdy kij ma dwa końce

 • ~Ania

  Tylko co tak śmieszy polskich lekarzy? http://www.almoc.pl/img.php?id=3294

 • ~tss

  O szałasach. Można je było chociaż uwiecznić na dużych fotografiach, przyozdobić zdjęciami klasy i korytarz. Ale empatia u nas „w lesie” nawet w szkole. Za to potem już przez całe życie?

 • ~Młody Pedagog

  Szałas po pierwszym odbudowaniu został istotnie sfotografowany z każdej strony i każdy budowniczy wraz z nim ;) Z przyczyn oczywistych fotek nie publikuję. Pozdrawiam!

 • ~Emily

  A co na to dzieci? To tak jak w życiu? Nieważne jak się starasz, jak mocno wierzysz, ile odbudujesz, przyjdzie urzędnik i zmiecie z powierzchni ziemi. Pesymistyczny wniosek, ale jako początkujący mikroprzedsiębiorca mam takie smutne skojarzenia.. :)

 • ~Młody Pedagog

  No, niestety… Jakoś tak to chyba trzeba rozumieć :( Ostatnio znowu panowie dostali polecenie służbowe, by posprzątać wszystkie patyki i nawet płotek dookoła ogródka klasy 2c posprzątali. Mimo, że na szałasy i ogródki mamy błogosławieństwo Dyrekcji. Ech.

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>